Thodex Bitcoin Kabul Eden Bankalar Hangileridir? Kripto Para Fiyatları

Thodex Bitcoin Kabul Eden Bankalar Hangileridir?

Thodex Bitcoin sanal ve merkeziyetsiz bir şekilde çalışan bir para birimidir. Bu yüzden denetimi yapılması konusunda büyük sıkıntılar yaşanmakta ve merkezi bir yapı tarafından yönetilen para birimleri tarafından istenilmemektedir. Türkiye’de ve dünyadaki diğer ülkelerde de dâhil olmak üzere resmi bir işlemin yapılabilmesi için resmi iki kurumun bir araya gelmesi gerekmektedir. Ancak Bitcoin sanal para biriminin bir merkeziyeti olmadığı için günümüz yasaları tarafından bir düzene sokulmamaktadır. Resmi olarak tanınmadığı içinde hiçbir Türk bankası tarafından kabul görmemektedir. Ülkemizde yer alan bankaların tamamı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na bağlı olmasından dolayı yasal olarak herhangi bir mevduat hesabı kanunu içerisinde yer almamaktadır. Bu kapsamda Türkiye’de faaliyet gösteren hiçbir kamu ve özel banka Bitcoin ve diğer sanal para birimlerinin alım satımını yapmamaktadır.

Ancak bu alım satım işlemlerinin yapılmış olduğu yabancı ve Türk kaynaklı borsalar içerisinde sanal paranız ile resmi olarak bir ülkeye ait olan bir para birimi arasında takas yapılabilmektedir. Türkiye şartlarında bu borsa işlemlerinin yapılabildiği kaliteli, güvenilir ve sağlam borsalardan biriside Thodex borsasıdır. Borsada bu Bitcoin ve diğer sanal paraların alımının yapılabilmesi için nakit bir paranın olması gerekmektedir. Bu nakit parada bankalar aracılığı ile bu borsalara aktarılmakta ve borsa üzerinden Bitcoin alımı yapılabilmektedir. Satış yapılması da aynı şekilde elinize bulunan sanal paranın borsa üzerinden resmi para birimlerine dönüştürülmesi ve banka hesabına çekilmesi ile yapılmaktadır. 

Ülkemizde Kripto Para Borsalarına Transfer İşlemi Yapan Bankalar?

BDDK’nın belirtmiş olduğu yasalarda Bitcoin ve diğer sanal para birimlerinin resmiyeti yer almadığından dolayı resmi ve özel bankalarda dâhil olmak üzere tüm bankalarda direk olarak Bitcoin transferi yapılamamaktadır. Ancak aracı borsalar sayesinde bu işlem kolayca yapılabilmektedir. Ülkemizde Akbank, Garanti, Yapı Kredi, İş Bankası gibi çoğu banka bu borsalar ile ücretsiz veya çok düşük komisyonlar ile para akışı sağlamaktadır. Todeks Borsası’nda da bu transfer işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Yapılan bu işlemler ile hem yasalara uygun şekilde davranılmış olmakta hem de gerekli olan takas işlemleri sağlanabilmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir